- Versenytárs elemzés
Jó, ha tisztában vagy azzal, hogy pontosan kikkel versenyzel, tudd, hogy mi folyik a piacodon.
Először írd össze azokat a cégeket, akik ugyanazt (vagy nagyon hasonló) terméket/szolgáltatást kínálnak a te célcsoportodnak. Pl a mi esetünkben az összes online marketing kivitelezést nyújtó ügynökség. Ezt aztán szűkítsd le azokra, akiknek a működése valóban hatással van rád. Visszatérve a mi példánkhoz: nem lenne annyi munkanap, hogy az összes magyar marketinggel foglalkozó vállalkozást elemezzünk, annyian vannak. Így leszűkítem a versenytárs elemzést azokra, akik nem csak tanácsadást, hanem kivitelezést is vállalnak, azok közül is azokra, akik a kkv-knek nyújtanak szolgáltatást, tehát kiestek a multi ügynökségek. Szintén nem veszem számításba az egyszemélyes cégeket, mert egészen más egy egy-két személyes cég, mint egy 10 fős szakértői gárda (más a munkaszervezési folyamat, az árazás, stb is). Szintén kiesnek azok a marketing ügynökségek, akikről köztudott, hogy rossz minőségben dolgoznak, őket semmilyen szinten nem tekintem konkurenciának. Így a végére marad 5-8 olyan cég, akit a magyar piacon valóban versenytársnak érzek. Itt jegyzem meg, hogy a konkurenciát én nem negatív értelemben használom, sőt! Ismerem ezeket a cégeket személyesen is, szinte baráti viszonyban vagyunk. Időnként találkozunk, hogy az iparági trendekről egyeztessünk. Inspiráljuk, jobb teljesítményre ösztönözzük egymást!
Ha megvan az az 5-8 cég, amelyek működése hatással van rád, akkor vizsgáld meg esetükben a következőket:
- Termék: milyen a termékük minősége, ez a tiédhez képest hogyan viszonyul (figyelem, légy őszinte! Ha jobb a termékük, magadnak ezt is valld be, és próbálj a sajátodon javítani, vagy árazd lejjebb, vagy kompenzáld valahogy a különbséget)-
- Ár: milyen áron dolgoznak, értékesítenek
- Árbevétel: keresd ki nyilvános adatbázisból, hogy mennyi volt az árbevételük, statisztikai létszámuk, nyereségük, osztalékuk, és a változás az előző évekhez képest. Sok izgalmas infót fogsz találni:)
- Weboldal: milyen minőségű a weboldal, milyen a betöltési sebessége, mennyi infó található rajta, milyen a képek minősége, milyen a szövegek minősége, SEO szempontból milyen, hogyan működnek a folyamatok, milyen garanciákat ad, milyenek a szállítási feltételek – nézz meg minden szempontot, ami releváns a termékedre nézve
Tipp: használd a similarweb.com weboldalt a nyilvános adatok eléréséhez.
- Közösségi média:hol vannak jelen? Facebook, Instagram, LinkedIn, Pinterest, TikTok. Mekkora a követő táboruk? Milyen gyakran posztolnak és milyen témákról, milyen minőségben? Mi az, amit jól csinálnak, és mi az, amit nem?
- Ügyfélvélemények: nézd meg, hogy milyen visszajelzéseket kapnak a vásárlóktól. A legegyszerűbben a Facebook és Google Cégem értékeléseket tudod kikeresni: járj utána, hogy mi az erősségük, gyengeségük.
- Látható marketing folyamatok:Van hírlevelük? Mi a helyzet a bloggal? Milyen gyakran akcióznak? Kik az együttműködő partnereik?
Ha összeszedtél minden infót, készíts egy táblázatot, ahol egymás mellé rendezed az infókat (én ebbe az elemzésbe saját magunkat is bele szoktam tenni, hogy egyszerűen lássam, mi a helyzet). És hogy mi a teendő a táblázattal? Egyszerű! Nézd meg, hogy hol kell fejlődnöd. Mi az, amit tanulhatsz a konkurensektől, és nézd meg, hol hibáznak. A feladatod ennyi: legyél jobb náluk!
Sosem egyedül vagy a piacon: ismerd meg alaposan, hogy kikkel versenyzel
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.