- Timing
Végül, ha kiválasztottad a csatornákat is, időzítsd be egész évre a kampányaidat. Figyelj arra, hogy ne csak a konkrét kampányok idejét határozd meg, hanem kalkuláld be a felkészülési időt is, esetleg a “kampány bemelegítését is”. Ha karácsonyi kampányt tervezel november 10-től, akkor a weboldaladnak addigra tökéletesen kell működnie, a készleteidnek maxon kell álnia, az e-maillistádnak frissnek és ropogósnak kell lennie. Sok apróságon elbukhat egy jól megálmodott kampány (pl. A weboldalad lefullad, mert nem bírja a megemelkedett forgalmat, lejár menet közben a bankkártyád, vagy kimerül, és leállnak a hirdetések, nem működik a vásárlás gomb, a Facebook letiltja a hirdetéseidet, stb), szóval érdemes az egész rendszert élesben is tesztelned a kampányok előtt.
Ideális esetben persze nem egy-két kampányod van egy évben, hanem év közben is folyamatosan dolgozol pl a márkaismertséged növelésén, a listaépítésen, a weboldalad optimalizálásán, a tartalomgyártáson. Legyenek kiemelt, és alap időszakok. Kiemelt időszakokban (nyári kampányok, karácsony, Black Friday) koncentrálj az értékesítésre, a vevőid minél eredményesebb kiszolgálására, a nagy kampányok között pedig a többi marketing cél elérésére.
Azért is jó, ha előre megtervezel egy évet, mert ha külső segítséget kell bevonnod a kivitelezésbe (szövegírót, grafikust, online marketing ügynökséget), akkor van időd több helyről is ajánlatot kérni, leülni velük beszélgetni, megnézni, hogy van-e kémia köztetek, hogy értik-e a céljaidat és működésedet. Online marketing ügynökség választásáról itt írtunk. Ha november elsején jut eszedbe, hogy ügynökséggel dolgozz, a legjobbak valószínűleg már ajánlatot sem tudnak adni ilyen rövid idő alatt, nemhogy komplett kivitelezést.
Tipp: ne csak a kampányokat tervezd be a naptáradba, hanem minimum negyedévente értékeld, hogy hogy állsz a kitűzött célokhoz képest. Ha tényleg megteszed ezt 3 havonta, akkor bőven van lehetőséged még korrigálni, változtatni a módszereken, de ha év végén veszed észre, hogy közel sem hozod a megálmodott számokat, decemberre már nem marad más lehetőséged, mint hogy sírsz a sarokban, vered a fejed a falba, vagy szidod a partnereidet, hogy rosszul teljesítettek.
A timing kulcsfontosságú, szánj rá időt
- Budget
Kétféle megközelítés létezik, és mindkettő lehet hatékony.
Költség elvű tervezés: Az első – főleg kezdő vagy kisebb méretű cégek esetén -az, hogy kiszámolod, mennyi pénzt tudsz a marketingre szánni, és megnézed, hogy ebbe a költségvetésbe mi fér bele. Tehát leginkább a lehetősgeidhez tervezed hozzá az elérhető célokat. Légy reális: évi 200.000 Ft-ből nem tudsz ügynökséggel dolgozni, profi Google Ads és Facebook kampányokat futtatni, miközben még a közösségi médiában is aktív vagy. Egy csomó olyan része van az online marketingnek, amit kis tanulással és sok időráfordítással magad is meg tudsz csinálni, ilyen pl a közösségi média kommunikáció, a Facebook és Instagram posztolás, a blogírás), és vannak olyanok, amiket célszerű már viszonylag korán szakértőre bízni: a PPC kampányokat, Facebook, Instagram, Google hirdetéseket nagy szakértelemmel kell futtatni, hiszen azon túl, hogy nem lesz hatékony, nagyon sok pénzt is kockáztatsz vele. Mérlegeld, hogy időből vagy pénzből tudsz többet ráfordítani, mert a kettő közül valamelyikre biztosan szükség lesz. Fontos, hogy a kitűzött célokat a budget-hez is igazítsd, mert nem lesz reális a célod, ha 100.000 Ft-ból 0-ról be akarsz vezetni egy ismeretlen márkát olyan piacon, ahol multikkal kell versenyezned, és 3 hónap alatt 2 millió Ft-os árbevételt akarsz realizálni 1500 Ft-os termékekből.
A másik verzió, a cél alapú költésgvetés tervezése – ami már nagyobb költségvetésű vállalkozásokra jellemző – az, hogy számba veszed az elérendő célokat, és megnézed, ehhez mekkora marketing költségvetésre van szükséged. Ebben az esetben számolnod kell a marketing stratégia megtervezésével, egy kivitelező csapattal (ez lehetsz te magad, dolgozhatsz belsős marketingesekkel, szabadúszókkal és online marketing ügynökséggel is), és a hirdetésekre fordított összeggel (amit a Google-nek, Facebooknak, médiafelületeknek, nyomdának, stb fizetsz) is. Ebben az esetben megvannak a konkrét célok, pl az árbevételek 30%-os növekedése, így a korábbi tapasztalataid alapján, vagy egy online marketing szakértő segítségével ki tudod számolni, hogy mekkora marketing budget-vel érhető el ez a cél.
Tervezz felelősséggel és reálisan
Összefoglalás:
Nem ajánlom, hogy tervezés nélkül nekifogj bármilyen online marketing tevékenységnek, hiszen nagy valószínűséggel leszel csalódott a végén. Tervezd meg, hogy mit akarsz elérni, mennyi pénzed van rá, hogy mit akarsz pontosan értékesíteni és kinek, így -ha valóban reális célokat tűztél ki, és becsülettel megcsináltad a tervezési házi feladatot, amit konzekvensen be is tartasz, szinte biztos, hogy sikeres lesz az online marketinged
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.